filesell

آموزش روش های تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

نوشته شده توسط:محمدرضا کرمی | ۰ دیدگاه

                                                      به همراه فایل ویدیویی و PDF 

                                               

ما در این آموزش به تغییر رنگ چشم ها در فتوشاپ با دو روش ساده میپردازیم.شاید شما هم دوست داشته باشید رنگ چشمانتان را در تصاویر خود تغییر دهید.روش ها و ابزارهای بسیاری هم برای اینکار وجود دارند.اما ما در این آموزش سعی کرده ایم که از  دو روش بسیار ساده و سریع،چگونگی انجام اینکار را برای شما علاقمندان توضیح دهیم تا هم سریعتر به نتیجه برسید و هم نتیجه طبیعی تری بدست بیاورید.در نظر داشته باشید ما این آموزش را به دو صورت ویدیویی(با فرمت MP4) و متنی(با فرمت PDF) آماده کرده ایم که هر دو را میتوانید بصورت رایگان در ادامه مطلب مشاهده و دریافت نمایید.

نمایش آنلاین ویدیو:

ابتدا تصویری که در این آموزش استفاده کردیم رو از این لینک یا لینک انتهای صفحه دریافت کنید.

خب آموزشمون رو شروع میکنیم:

روش اول:Hue/Saturation

در این روش،با استفاده از لایه تنظیمات Hue/Saturation به تغییر رنگ چشم ها میپردازیم.پس از باز کردن عکس،اولین کاری که باید انجام بدیم اینه که چشم ها رو انتخاب کنیم.برای اینکار،در نوار سمت چپ روی آیکون  مستطیل خط چین راست کلیک کرده و (Elliptical Marquee(M را انتخاب کنید.

موس را روی مرکز چشم گذاشته و کلید Alt را نگه دارید.سپس با حرکت دادن موس،قسمت کروی چشم(عنبیه) را بطور کامل انتخاب کنید.

انتخاب عنبیه چشم

برای انتخاب چشم دیگر هم،در حالی که چشم اولی در حالت انتخاب است،کلید Shift را نگه داشته و قسمت عنبیه چشم دیگر را نیز انتخاب کنید(اگرم نتونستید دقیق و منظم انتخاب کنید،نگران نباشید چون تو مراحل بعدی این قسمت ها رو اصلاح میکنیم).

انتخاب عنبیه چشم دوم

روی آیکون مشخص شده در پایین پنل لایه ها کلیک کرده و Hue/Saturation را انتخاب نمایید.

انتخاب Hue/Saturation

همونطور که میبینید به همین سادگی قسمت های انتخاب شده،داخل یه لایه مستطیلی که همون لایه ماسک هست،قرار گرفتند.اما قبل از اینکه بخوایم وارد بازی با رنگ ها بشیم،بهتره کمی به تصویرمون دقت کنید.همونطور که مشخصه در تصویر، لبه های بیرونی چشم،کاملا هم صاف نیستند و کمی نرمند.

به لبه های نرم دور عنبیه دقت کنید

پس ما هم باید لبه های ناحیه ای که انتخاب کرده بودیم رو نرم کنیم.برای این کار، روی لایه ماسک دوبار کلیک کنید تا پنجره Masks یا Properties ظاهر شود.

روی لایه ماسک کلیک کنید

قسمت Feather مربوط به میزان نرمی لبه هاست.پس باید کمی مقدار آن را افزایش دهیم تا لبه ها نرم بنظر برسند.مثلا من مقدار 6 رو قرار میدم.

مقدار 6 را برای Feather قرار دهید

برای اینکه میزان نرمی لبه ها رو چک کنید،کلید Ctrl را نگه داشته و روی لایه ماسک کلیک کنید تا چشم ها به حالت انتخاب دربیان.سپس دکمه Q رو بزنید تا ناحیه انتخابیتون رو دقیقتر ببینید:

انتخاب حالت (Quick Mask(Q جهت مشاهده دقیق ناحیه انتخابی

مجددا روی آیکون دایره کنار لایه 1 Hue/Saturation دوبار کلیک کنید.در پنل باز شده تیک گزینه Colorize را بزنید.حالا میتوانید رنگ دلخواه خود را بر اساس سه پارامتر Hue,Saturation,Lightness ایجاد کنید.در قسمت Hue رنگ مورد نظر،در قسمت Saturation شدت یا میزان اشباع رنگ و در قسمت Lightness میزان روشنایی رنگ خود را تنظیم کنید.مثلا من برای بدست آوردن رنگ آبی تنظیمات رو به این شکل قرار میدم:

مقادیر HSL برای رنگ آبی

سپس،مد لایه رو به Color تغییر بدید.همونطور که از اسمش مشخصه،وقتی این حالت رو انتخاب مکینم،فقط رنگ لایه روی تصویر اصلیمون اثر میذاره و قسمت های دیگه مثل درجه روشنایی و اشباع رنگ اون لایه،هیچ تاثیری رو لایه اصلیمون نمیذارن.تا الان نتیجه ی کارتون باید شبیه تصویر زیر باشه:

تغییر دادن مد لایه به Color

حالا باید قسمت های اضافی دور چشم را که رنگ شده اند حذف کنیم.برای اینکار،لایه ماسک رو انتخاب کنید.سپس ابزار (Brush(B را انتخاب کرده و مقادیر Hardness و Size را به ترتیب به 0 و 80 تغییر بدید تا یه قلموی نرم درست شود و رنگ آن را هم به مشکی تغییر دهید.حالا براحتی روی قسمت های اضافی که رنگ شده اند،بکشید تا پاک شوند.

قسمت های رنگ شده دور چشم را پاک کنید

حالا سایز براش را کمی کوچکتر کرده و مرکز چشم را هم رنگ کنید تا قسمتی از انعکاس نور که رنگ شده،به رنگ اولیه بازگردد.

قسمت های اضافی داخل عنبیه را پاک کنید

برای چشم دیگر هم همین کار رو انجام بدید.اینم از نتیجه ای که با این روش ایجاد کردیم:

نتیجه نهاییروش دوم:Curves

در این روش با استفاده از لایه ی Curves رنگ چشم ها رو تغییر میدیم.ابتدا با همان تکنیکی که در روش قبل توضیح دادیم(یا هر تکنیکی که دوست دارید)هر دو چشم رو به حالت انتخاب دربیارید و لبه هاشون رو نرم کنید(فقط با این تفاوت که بجای لایه Hue/Saturation از Curves استفاده کنید) تا به تصویر زیر برسید.

عنبیه هر دو چشم را به حالت انتخاب درآورید

در مرحله بعد،دوبار روی آیکون دایره کنار لایه Curves 1 کلیک کنید تا پنل مربوط به آن بازشود.در این پنجره باید رنگ مورد نظرتونو با تغییر دادن منحنی رنگ های مختلف،بدست آورید.همچنین،این پنجره به ما اجازه میده تا علاوه بر ایجاد رنگ مورد نظر،میزان روشنایی آن را هم تنظیم کنیم.گاهی اوقات هم با یه لایه نتیجه مطلوبی نمیده و مجبوریم از بیشتر از دو تا لایه Curves استفاده کنیم.

مثلا فرض کنید میخوایم رنگ آبی رو بدست بیاریم:اول روی لیست کشویی RGB کلیک میکنیم و Blue  رو انتخاب میکنیم.یکبار روی خط مورب آبی رنگ کلیک کرده و مطابق شکل کمی آن را به سمت بالا بکشید:

نمودار Blue را به این شکل تنظیم کنید

تا به یک چنین رنگی برسید:

رنگ ایجاد شده با نمودار Blue

همونطور که میبینید،تقریبا رنگ آبی نزدیک رو درست کردیم ولی هنوز اونجوری که میخوایم نشده.به عبارتی،انگار کمی به رنگ بنفش نزدیکه!پس بهتره کمی با رنگ سبز ترکیبش کنیم تا ببینیم چه نتیجه ای میده.برای این کار،روی همون لیست کشویی Blue کلیک کرده و Green را انتخاب کنید.

اینبار نمودار رو به شکل زیر تنظیم کنید:

نمودار Green را به این شکل تنظیم کنید

اینم از نتیجه ای که با ترکیب این دو نمودار بدست آوردیم:

نتیجه ایجاد شده از ترکیب دو نمودار Blue و Green

همونطور که میبینید،نتیجه خیلییییی فرق کرد و به همون رنگی که میخواستیم رسیدیم!!ولی بازم اگه راضی نبودید،میتونید دوباره کمی نمودارشونو تغییر بدید تا به رنگ دلخواهتون برسید.مد این لایه رو هم از Normal به  Colorتغییر بدید.

و در آخر همانند روش قبل،به لایه ماسک میریم و با یه Brush مشکی و نرم،قسمت های اضافی رو پاک میکنیم.اینم نتیجه نهایی تصویر من:

بخش های اضافی دور چشم را پاک کنید

و تمام!به همین سادگی

امیدوارم آموزش امروز ما هم مورد استفاده ی شما عزیزان قرار گرفته باشه.شما هم میتونید نظرات خودتون رو با ما در میون بذارید و یا آموزش های درخواستی خودتون رو به ما بگید تا براتون تهیه کنیم و بصورت رایگان قرار بدیم.

عنوان فایل لینک دانلود
دانلود فایل آموزش با فرمت PDF دانلود
دانلود فایل آموزش با فرمت 480p_MP4 دانلود
دانلود فایل آموزش با فرمت 720p_MP4 دانلود
دانلود تصویر استفاده شده در آموزش دانلود
دانلود فایل آموزش با فرمت PDF

دانلود فایل آموزش با فرمت 480p_MP4

دانلود فایل آموزش با فرمت 720p_MP4

دانلود تصویر استفاده شده در آموزش

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...