filesell

روانشناسی کاربردی رنگ ها-نارنجی

نوشته شده توسط:محمدرضا کرمی | ۰ دیدگاه

شور و هیجان،شادی،سرزندگی،ماجراجویی،گرما،دوستانه،...

اینها تنها بخشی از کلماتی هستند که میتوانیم رنگ نارنجی را با آنها توصیف کنیم.ما در این مقاله قصد داریم به شما توضیح دهیم چگونه رنگ نارنجی میتواند بر احساسات شما تاثیر بگذارد.پس در ادامه با ما همراه باشید تا با این رنگ پرانرژی بیشتر آشنا شویم.

بگذارید از ریشه ی آن شروع کنیم:خود کلمه نارنجی در اصل(Orange) به معنی پرتقال است و اسم آن از روی این میوه گرفته شده است.در فرهنگ ما نیز این اسم از میوه "نارنج" ریشه گرفته شده است و به همین دلیل میتوانیم بگوییم این رنگ به طرز عجیبی با رایحه میوه جات آمیخته شده است.این رنگ پس از پیدایش میوه پرتقال(Orange) نامگذاری شد و پیش از آن دوره،به این رنگ "زرد-قرمز" یا "قرمز-زرد" میگفتند.

 • رنگ نارنجی در اصل ترکیبی از مقداری قرمز نمایشی و پرهیجان و زرد بشاش و شاد است .پس میتوان آن را رنگی "شاد و پرهیجان" درنظر گرفت که برای کودکان و نوجوانان بسیار مناسب بوده و باعث افزایش فروش در بازار این افراد می شود.اما فراموش نکنید که نمیتواند به اندازه قرمز خشن و تند باشد چرا که کمی از آرامش رنگ زرد را همراه خود می آورد.
 • یکی از خاصیتهای این رنگ،اجتماعی بودن آن است که میتواند خاصیت برونگرایی در شما ایجاد کند و مکالمات شما را تحریک کند.به همین دلیل استفاده از این رنگ برای مراکز تفریحی و هتل ها بسیار سودمند است.
 • نارنجی به طرز عجیبی اشتها آور است.پس با توجه به این خاصیت و خاصیت قبلی، بهتر متوجه میشویم که چرا بسیاری از فست فود ها و مراکز غذایی به استفاده از رنگ نارنجی علاقه دارند;چرا که این رنگ میتواند علاوه بر تحریک کردن اشتهای مشتریان،باعث شود افراد تعامل بیشتری با یکدیگر داشته و در نتیجه زمان بیشتری را در آنجا صرف کنند.
 • این رنگ دارای طیف گسترده ای است که هر طیف آن میتواند احساسات متفاوتی را در افراد ایجاد کند.بطور مثال طیف های تیره تر نارنجی از آنجایی که به رنگ قهوه ای نزدیک هستند،حس راحتی و امنیت را القا میکنند.در حالی که طیف های روشنتر آن حال خوش و سلامتی را القا میکنند و از طرفی دیگر،اشتها را بطور زیرکانه تحریک میکنند.از این جهت بسیار مناسب استفاده در سالن های زیبایی،تناسب اندام و مراکز غذایی میباشند.این تونالیته های روشن،برای سطح بالا نشان خود یا رونق بازار بسیار مفیدند.در تصویر زیر میتوانید اسامی طیف های پرکاربرد این رنگ را مشاهده کنید
  طیف های پرکاربرد رنگ نارنجی
  • با توجه به جذابیت بالایی که این رنگ دارد،برای جلیقه ها و قایق های نجات،جلیقه پلیس برخی کشورها،مخروط ها و در کل هرموردی که نیاز به توجه ویژه ای داشته باشد،از این رنگ استفاده میشود

  بهتر است قبل از بکارگیری این رنگ،به نکات زیر هم توجه کنید:

  • با وجود اینکه این رنگ بسیار جذاب است،اما شاید برای برخی افراد به نوعی بدسلیقگی و کم خردی محسوب شود.
  • این رنگ در شدیدترین حالات درخشندگی خود،به خصوص در جلوه نئونی،رنگی نه چندان خوشایند محسوب میشود.با این حال در بسیاری از فروشگاه ها و مراکز خرید،این جلوه ی رنگی پر زرق و برق،به خوبی توجه مردم را جلب میکند.

  لامپ فورسنت نارنجی ممکن است جلوه جالبی ایجاد نکند

  • استفاده از آن در آثار گرافیکی،به نوعی حالت گیجی و تاثیری کمدی،کارتونی ایجاد میکند.بنابراین،برای بیان پیام های جدی زیاد مناسب نیست.
  • بد نیست بدانید نارنجی،ببیشترین دما را در بین رنگهای دیگر داراست.شاید شما هم روزهای سردی را تجربه کرده اید که که تنها راه شما برای مقابله با این سرمای سوزان،استفاده از شعله های گرم و پرحرارت آتش است.
  • استفاده ی بیش از حد از این رنگ میتواند باعث مغرور شدن و افزایش اعتماد به نفس شما شود.در مقابل، استفاده ی بسیار اندک از آن میتواند موجب کم شدن اعتماد به نفس،تنهایی و عدم تحرک شما گردد.

  نارنجی در ترکیبات رنگی

  • در چرخه ی رنگ،آبی رنگ مکمل نارنجی محسوب میشود.ترکیب این رنگ با آبی ترکیبی چشم نواز و پویا محسوب میشود;چرا که در عین گرم بودن،حس خنکی را هم با خود به یدک میکشد.
  • زرد و نارنجی نیز میتواند می تواند ترکیب رنگی مناسبی باشد.نه تنها بخاطر همجوار و نزدیک بودن آنها در چرخه رنگ،بلکه میتواند شما را به یاد تغییر تدریجی رنگ برگهای درختان در فصل پاییز بیندازد.صحنه ای که غیر ممکن است کسی از آن لذت نبرد.

  حالا نوبت شماست!

  شما با دیدن این رنگ چه حسی میگیرید؟شما را یاد چه چیزی میندازد؟چگونه از این رنگ استفاده میکنید؟حالا نوبت شماست تا با درمیان گذاشتن نظرات خود،شانس خود را در دریافت کد تخفیف فروشگاه ما امتحان کنید.

  منابع:https://www.bourncreative.com,کتاب "روانشناسی کاربردی رنگ ها(پنتون),Vilanj

   هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...